Skip to content

Categories:

Jak zaplanować urlop, aby odpocząć?

Pytanie zawarte w tytule jest zapewne nieobce wielu osobom – urlop to wymarzony czas upragnionego wypoczynku, kiedy możemy zapomnieć o problemach związanych z pracą, zostawić za sobą zgiełk wielkiego miasta, i rozkoszować się naturą w jej najczystszej postaci. Ucieczka z miasta to jedna z wielu alternatyw. Wiele współcześnie żyjących ludzi woli spędzać czas wolny równie kreatywnie, lub nawet bardziej, niż w czasie pracy. Nie można przecież ukryć, że każdy z nas chce oderwać się od dotychczasowego życia, aby nabrać sił do przyszłych zadań i dystansu do siebie i swoich obowiązków. Lecz coraz więcej osób przyłapuje się na tym, że postawieni przed faktem spędzenia wolnego czasu, nie wiedzą, co z nim zrobić. Kończy się to bardzo często spędzaniem dni w domu, przed telewizorem, udając, że odpoczywają, podczas gdy ich nerwy są równie mocno napięte, jak podczas normalnego dnia w pracy.

Moim zdaniem odpoczynek nie jest tym samym co bezczynność. Bezczynność, która dotyka wielu osób mających czas wolny, jest bardziej męcząca, niż czas, który spędzamy w pracy. Kluczem do skutecznego odpoczynku jest zatem praca- ale nie ta, którą wykonujemy na co dzień. Poprzez pracę w czasie wolnym rozumiem rozwijanie własnych pasji, zwiększanie zakresu znajomości jakiegoś ulubionego zajęcia lub zakresu wiedzy. Wolny czas powinien być wolny tylko z nazwy i z tego, że w obrębie owej wolności mamy daną szansę dowolnego wybierania czynności, którą uważamy za wartą do rozwijania. Oczywiście, dla niektórych nic nie robienie, czyli spędzanie czasu wolnego w sposób bezczynny jest formą aktywnego wypoczynku. Nie każdy ma chęć rozwijania swoich pasji w czasie, gdy nie musi iść do pracy. Tacy ludzie mogą należeć do kategorii osób, które rozwijają swoje prawdziwe pasje właśnie w pracy zawodowej, więc każdego dnia robią to, na co inni pozwolić sobie mogą jedynie podczas urlopu. Są również ludzie, którym sprawia przyjemność bezczynnego spędzania czasu wolnego – a skoro ktoś podczas takiego odpoczynku faktycznie czuje się zrelaksowany, to tym lepiej dla takiej osoby.

Jeżeli jednak czujemy, że należymy do kategorii osób, które w czasie wolnym, na przykład podczas urlopu, chcą rozwijać swoje wewnętrzne zainteresowania, pragną rozwijać swoje umiejętności, to cała kwestia sprowadza się do umiejętnego zarządzania czasem tak, aby wykorzystać go jak najbardziej efektywnie. Tutaj najważniejszą czynnością jest planowanie. Posłużę się przykładem zajęcia, które w ostatnich latach zyskało ogromną popularność wśród wielu ludzi – fotografią. Dziś większość ludzi posiada lustrzankę w domu, która z powodzeniem wystarcza do półprofesjonalnych sesji w plenerze. Lecz fotografia to oczywiście nie tylko to –jeżeli ktoś pragnie się rozwijać w tym kierunku, z pewnością zna pojęcie fotografii otworkowej i luksografii, czyli rysowania za pomocą światła. W obu przypadkach niezbędne jest wcześniejsze odpowiedzenie sobie na pytanie – co chce zrobić? Jak mam zaplanować swój wolny czas, aby skutecznie rozwinąć się w tym temacie? Jak rozplanować poszczególne dni, aby możliwie najefektywniej je wykorzystać?

Na te pytania należy odpowiedzieć sobie samemu, gdyż każdy z nas posiada inny poziom wiedzy w danej czynności i każdy zna siebie najlepiej i wie, jaki tryb pracy najlepiej mu odpowiada. Jedyne, co jest wspólne dla każdej z tych sytuacji, to odpowiednie podejście do problemu. Skuteczną metodą, jest metodyczne rozbijanie problemu z dużego, na coraz mniejsze podkategorie. Zaczynamy od napisania na kartce celów, jakie chcemy osiągnąć. Następnie postępujemy podobnie poprzez rozpisanie sposobów, jakich chcemy użyć. Potem rozbijamy sposoby na poszczególne kategorie, w których umieszczamy najważniejsze punkty czynności niezbędnych do wykonania i rzeczy, jakie musimy kupić. Zatem wracając do fotografii – warto na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czemu chcemy rozwijać się w tym kierunku? Chęć uwiecznienia przemijających wydarzeń? Czy może chęć stworzenia pięknych wizualnie obrazów? To pozwoli nam zadecydować, czy bardziej interesuje nas fotografia reportażowa, czy być może fotografia inscenizowana lub artystyczna? Po odpowiedzeniu sobie na to pytanie, jesteśmy w połowie drogi do tego, aby skutecznie i efektywnie rozplanować sobie czas wolny.

Przykład fotografii to jedynie naszkicowanie problemu. Podobne podejście można mieć do każdego zagadnienia – oczywiście, nie tylko podczas planowania odpoczynku. Niezależnie, czy interesuje nas fotografia, programowanie gier, tworzenie muzyki, granie w zespole, et cetera, to metodyczne podejście do problemu da nam skuteczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić maksymalnie dużo czasu, i dać nam szansę na faktyczny odpoczynek.


Posted in Artykuły.

Tagged with , , , , , , .


No Responses (yet)

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.



Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.